Tahir Sakman Tahir Sakman Yazıyor...

Savaş Cinayettir


Eklenme Tarihi : 09.Eylül.2013, 17:24
“Savaş kaçınılmaz olmalıdır; bir ulusun hayatı söz konusu olmadıkça savaş bir cinayettir.”  
ATATÜRK

Şimdi senaryo bu ya; Türkiye, Barzani ile anlaşmıştır; Barzani “bizim bağımsız bir devlet kurma gibi bir düşüncemiz yoktur; çünkü biliyoruz ki bölgede kurulacak bağımsız bir Kürt devletinin, İsrail ve Amerikan çıkarlarının bekçisi olmaktan başka bir görevi olmayacaktır. Zaten kursak bile böyle bir devletin uzun süre ayakta kalma şansı olmayacaktır” gerçeğini idrak ederek “Türkiye, Suriye’ye girsin, Suriye’nin kuzeyi ile bizim Irak’ta kontrol ettiğimiz toprakları ve Türkiye’nin güney doğusunu da içine alacak şekilde Türkiye ilhak etsin. Sonra başkanlık sistemi içerisinde eyaletlere bölüp, Kürtlerin yaşadığı bölgeleri, Kürdistan adıyla eyalet oluşturup, biz de bu yeni yapılanmanın içerisindeki yerimizi alalım” demiş midir?

Bilmiyorum tabii ki, ama senaryo gereği diyelim ki Türkiye ile anlaştı… Türkiye’de ise savaş baltaları gömüldüğü topraktan çoktan çıkarıldı ve savaş tamtamları çalınmaya başladı (burası senaryo değil, gerçek) bile...

Türkiye, Suriye’ye girer… Sonra Kuzey Irak’ı da içine alacak şekilde bir federe yapı oluşturup Türkiye’nin güney doğusu ile birleştirip, özerklik verir. Bu da bir rüya ancak çok tehlikeli bir rüya… Ve aslında bir kâbus… (Umarım bu kabus kısmı senaryoya dahil olmaz.)

Yukarıda, Ulu Önderimizin paylaştığım sözünü hatırlamanın şimdi tam sırası: “Savaş kaçınılmaz olmalıdır; bir ulusun hayatı söz konusu olmadıkça savaş bir cinayettir.”

Tüm hayatı savaş meydanlarında geçmiş ve yenilgi yüzü görmemiş bir Başkomutan bunları söylüyorsa oturup düşünmek gerekir; çünkü savaş kuştüyü yataklarda yönetilmiyor veya cips yerken Rambo filmi izlemeye benzemiyor…

Amerika uzaktan iki tane füze atıp gider, ya sonra? Savaş tamamıyla Türkiye’ye ihale edilir yani Mehmetçiklerimize… Peki, ne için? Bu savaş benim savaşım değil... Ülke ekonomisi böyle bir savaşı kaldırır mı? Veyahut savaşa harcanacak paralar ülkemize harcanamaz mı?

“Ölen çocuklar, ölen insanlar, akan kan, insanlara yazık, onları kurtaralım…” Peki, Amerika veya bir başka ülke müdahale ettiği zaman çocuklar, insanlar ölmeyecek mi? Kanın gerçekten duracağına inanacak kadar saf mısınız? Esad’a atılacak füzeler hangi halkın başına düşecek dersiniz?

Amerika, Irak’a da demokrasi getirmişti(!)… Şimdi görüyoruz Irak kan gölü…

Emperyal oyunlar dünyanın her yanında özellikle petrol yataklarında, Orta Doğu da tüm hızıyla sahneleniyor. Özellikle İslam toplumlarını saran ihanet şebekeleri ümmeti birbirine kırdırıyor. Ve ne yazık ki bölge insanının bu oyunları kıracak gücü yok. Bir Saddam gidiyor yerine bin Saddam geliyor. Geçmişti yaşanan acı tecrübeler bunun açık örneği.
Türkiye, Orta Doğu bataklığına doğru hızla çekiliyor, “uzak duralım” demek şu an bizim için temenniden öteye geçmiyor ne yazık ki…

Köşe Yazısı Etiketleri: savaş   cinayettir   atatürk   konya   köşe   yazısı   tahir   sakman   köşe yazarları  

  • Facebook
  • Twitter
  • Google
  • Delicious
  • FriendFeed
  • StubmleUpon
  • Digg
  • Netvibes
Yukarı Geri Anadolu Manşet Gazetesi,  Konya haberleri

İl Seçiniz

Hava Durumu
shadow

Çok Okunanlar

Bugün .Bu Hafta .Bu Ay

shadow