Fahrettin ŞANAL Fahrettin ŞANAL Yazıyor...

Meram Belediyesi, Engelliler ve Konserler


Eklenme Tarihi : 25.Mayıs.2012, 12:54
Mahalli idarecilerimizi dikkatle izlemeliyiz. Tabii ki öncelikle seçilmiş olanları kast ediyorum. Şurada ne kaldı yerel seçimlere? Başta mecliste temsil edilen muhalefet partileri olmak üzere bütün partiler mevcut Belediye Başkanlarımızı eleştireceklerdir.

En kolay iş eleştirmektir. Hani planlar, projeler, vaatler, hedefler? İşte zor olan budur. Göreceğiz Muhalefet Partilerinin adayları zoru başarabilecekler mi? Durup dururken niçin böyle yazdım anlamadım. Hâlbuki 14.02.2008 de “Hamdolsun Konya’da Muhalefet yok!” diye yazmıştım. (*) Şimdi var mı ki? !

Ne zormuş Meram Belediyesinin yaptığı etkinlikleri anlatmaya başlamak! Geçmişte Karatay Belediye başkanı hakkında da olumlu yazılar yazmıştım. Yazarken ki rahatlığım kendimce o bölgede oturmamış olmamdı. Şimdi de Meram’da oturmuyorum. Sayın Belediye Başkanı ile bir tanışmışlığım da yok. Ama marifet iltifata tabidir. Değil mi ya?

Meramda ki şehirleşme, planlama, altyapı gibi konular bu fakiri aşar. Onun için sadece iki sosyal olaydan bahsedeceğim.

Birincisi Meram Belediyesinin 10–16 Mayıs 2012 Engelliler Haftası dolayısıyla “Engelsiz Yaşam Festivali” düzenlemesidir.

Festivalin açılış konuşmasını yapan Meram Belediye Başkanı Dr. Serdar Kalaycı, "  … Belediye olarak yaptığımız yol, kaldırım, park ve diğer hizmetlerde engellilerin kolay bir şekilde istifade etmelerini göz önünde bulunduruyoruz. Bedenler doğuştan bir engele sahip olsa bile ruhun güzelliğine ve erdemli bir hayata hiçbir şey engel olamaz.

 Hiçbir bedensel eksiklik, güzel ve kaliteli bir hayat sürme isteğinin önüne duvar öremez. Tüm insanlar eksikliği ne olursa olsun birbiriyle eşittir ve aynı haklara sahiptir.

Engelli vatandaşlarımızın insan onuruna yakışır şekilde hizmet almasını sağlamak, becerilerini geliştirmek ve sosyal hayata uyumuna ilişkin hizmetleri sunmak için farklı kurum ve kuruluşlarla işbirliği yapmaya devam edeceğiz.

Bugün başlayan ve 6 gün boyunca çeşitli etkinliklerle devam edecek olan bu festival, 16 Mayıs akşamı Metin Şentürk konseri ve 42 engelliye akülü araba takdimiyle sona erecek" diye konuşmasını bitiriyor. Engellilerin yani “Beyaz Lalelerin” solmaması için özellikle makam sahiplerine çok büyük görevler düşüyor.

Malum bitki olarak bir Beyaz Lalenin ortalama ömrü bir buçuk aydır. Diyelim ki 45 veya 50 gündür. Ama benim Beyaz Lalem namı diğer Mesut’um 30 yaşındadır.

Mesut deyince hemen ikinci faaliyeti anlatalım. Meram Belediyesi tarafından Gençlik Haftası münasebetiyle düzenlenen Gençlik Konserlerinden bahsedelim. Anıt alanında 3 gece süren Gençlik konserlerinin yıldız sanatçıları İsmail YK, Muazzez Ersoy ve Uğur Işılak idi.

Anıt alanındaki konserlere binlerce kişi katıldı. Üçü de muhteşemdi. Hele Muazzez Ersoy’un konserinde Sayın Valimiz ve Konya 3. Ana Jet Üs ve Garnizon Komutanımız başta olmak üzere protokolü halkın arasında görmek tam bir Devlet-Millet kaynaşmasıydı.

Sanatçılarımızın da maşallahları vardı. Muazzez Ersoy’un Onuncu Yıl Marşı, Memleketim ve Beraber Yürüdük şarkıları en çok alkış alan parçalardı.

Son gün ise, Uğur Işılak bu milletin huzuru ve vatan savunması için şehit olan Mehmetçikleri hatırlattı. Onların anısına “Vatan Sağ olsun” türküsünü söyledi. Konyalı böyle faaliyetlere susamış. Çok ilginç bir gözlemimi anlatayım. Kıyafetlerine, yaşlarına, cinsiyetlerine, mesleklerine bakmaksızın bayraklar elde her kes kaynaşmış durumdaydı.

Son olarak Uğur Işılak Üstat Necip Fazıl Kısakürek’in şiirlerini besteleyerek Yeni Albümü ÜSTAD SENFONİSİ’Nİ 60 kişilik Senfoni Orkestrası ile birlikte seslendirecekmiş. Tarih ‎25 Mayıs Cuma, 19.30 -yer Mevlana Kültür Merkezi Konya. Ev sahibi, tabii ki yine Belediye Başkanı Dr. Serdar Kalaycı olacak. Duyurması bizden, katılması sizlerden...  

(*)  http://www.pozitifhaberler.com/root.vol?title=hamdolsun-konyada-muhalefet-yok&exec=page&nid=217979  

Köşe Yazısı Etiketleri:

  • Facebook
  • Twitter
  • Google
  • Delicious
  • FriendFeed
  • StubmleUpon
  • Digg
  • Netvibes
Yukarı Geri Anadolu Manşet Gazetesi,  Konya haberleri

İl Seçiniz

Hava Durumu
shadow

Çok Okunanlar

Bugün .Bu Hafta .Bu Ay

shadow